Post

Yerba Mate - właściwości i definicja.

Yerba Mate to tonik z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis). Jego użycie jest integralną częścią kultury Ameryki Południowej. Od niepamiętnych czasów rdzenni mieszkańcy używali go jako napoju towarzyskiego i leczniczego. Udowodniono, że Yerba Mate obniża poziom cholesterolu, działa ochronnie na wątrobę, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawia pracę nerek oraz korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, stosowana również przy odchudzaniu i leczeniu otyłości.

Zalety

Yerba Mate chroni DNA przed utlenianiem, ma wysoką aktywność przeciwutleniającą i jest związana zarówno z profilaktyką, jak i leczeniem raka. Yerba Mate przyciągnęła uwagę opinii publicznej poza Ameryką Południową, a mianowicie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Yerba mate to napój, który ma swoją własną kulturę przygotowywania. Mate pije się w specjalny sposób, wielokrotnie rozlewając suszone liście yerby dużą ilością wody i ekstrahując powstały wodny ekstrakt przez bombizię (rurkę). Z naukowego punktu widzenia ta metoda nazywa się perkolacją. Jednak w Polsce najczęściej Yerba Mate jest pakowana w pojedyncze torebki herbaty (1 do 2 g) lub produkowana jako koncentrat do stosowania jako składnik w przemyśle spożywczym, lub suplementów diety.

Właściwości

Yerba Mate ma działanie hipocholesterolemiczne, hepatoprotekcyjne, pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, moczopędne i przeciwutleniające. Ma również właściwości lecznicze dla układu sercowo-naczyniowego, chroni przed utlenianiem DNA oraz lipoproteinami o małej gęstości - przed peroksydacją. Kilka badań wykazało również jego potencjał w leczeniu otyłości. W Yerba Mate znaleziono wiele aktywnych fitochemikaliów, które przyczyniają się do jej zdrowotnych właściwości. Wśród nich dwa podstawowe związki to polifenole (kwas chlorogenowy) i ksantyny (kofeina i teobromina), a następnie alkaloidy purynowe (kwas kawowy, kwasy 3,4- i 3,5-dikawoilochinowe), flawonoidy (kwercetyna, kemferol i rutyna), aminokwasy, minerały (P, Fe i Ca) i witaminy (C, B1 i B2). Wykazano, że Mate nie tylko zawiera wysokie stężenia związków biologicznie czynnych, ale jest również cytotoksyczny dla ludzkich komórek raka wątroby (HepG2) i może działać jako katalityczny inhibitor topoizomerazy II.

Zbiór

Źródłem yerba mate jest południowoamerykańskie drzewo. Występuje głównie w południowych regionach Ameryki Południowej, a mianowicie w Brazylii (Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Parana, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro, Santa Catarina, Sao Paulo), Argentynie (Corrientes, Misiones), Paragwaju ( Alto Parana, Amambay, Canendiu, Central, Guaira, Itapua, Misiones, San Pedro) i Urugwaju. Uprawa i zbieranie mate nie jest jednolitą procedurą i odbywa się na różne sposoby w zależności od regionu. Istnieją trzy główne metody uprawy i zbioru - są to ekstrakcyjna eksploatacja naturalnego lasu, system mieszany i uprawne plantacje mate. Yerba Mate nie jest spożywana na surowo, lecz przetwarzana, zanim trafi do konsumenta. Świeże liście mate przechodzą kilka etapów przetwarzania, zanim będą gotowe do pakowania. Główną różnicą między produkcją zielonej herbaty a mate jest metoda suszenia. Zielona herbata jest suszona przede wszystkim przez szybkie suszenie powietrzem w wysokiej temperaturze, co pozwala zachować więcej cech świeżych liści, a także wzmacnia charakterystyczny smak i aromat. Mate jest suszony bardzo powoli i często stosuje się dym drzewny. Daje to bardzo różne właściwości smakowe i przyczynia się do zmiany składu chemicznego i wyglądu fizycznego.

Yerba mate znana jest jako naturalny środek na:

• Zmęczenie

• Depresja

• Kontrola wagi

• Przewlekłe bóle głowy

Jedna filiżanka yerba mate zawiera:

• Kalorie: 15

• Białko: 0,5 grama

• Tłuszcz: 0 gramów

• Węglowodany: 3 gramy

• Błonnik: 0 gramów

• Cukier: 0,0 grama