Post

Fenomen yerba mate – dlaczego warto ją pić?

Yerba mate to tradycyjny napój z Ameryki Południowej, który zyskuje popularność na całym świecie. Mówi się, że ma moc kawy, korzyści zdrowotne charakterystyczne dla herbaty i radość z czekolady.

Co to jest Yerba Mate?

Yerba mate to herbata ziołowa wytwarzana z liści i gałązek rośliny Ilex paraguariensis. Liście są zwykle suszone na ogniu, a następnie moczone w gorącej wodzie, aby przygotować herbatę. Yerba mate jest tradycyjnie spożywana z pojemnika zwanego tykwą i popijana metalową słomką z filtrem na dolnym końcu, aby odcedzić fragmenty liści. Mówi się, że dzielenie się nią z tej tradycyjnej tykwy jest oznaką przyjaźni i więzi.

Bogata w przeciwutleniacze i składniki odżywcze

Yerba mate zawiera kilka korzystnych składników odżywczych dla roślin, w tym:

• Ksantyny: związki te działają stymulująco. Obejmują one kofeinę i teobrominę, które znajdują się również w herbacie, kawie i czekoladzie.

• Pochodne kawoilu: związki te są głównymi prozdrowotnymi przeciwutleniaczami zawartymi w herbacie.

• Saponiny: te gorzkie związki mają pewne właściwości przeciwzapalne i obniżające poziom cholesterolu.

• Polifenole: to duża grupa przeciwutleniaczy, która wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób.

Co ciekawe, moc przeciwutleniająca herbaty yerba mate wydaje się być nieco większa niż zielonej herbaty. Dodatkowo yerba mate może zawierać siedem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, a także prawie wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje twój organizm.

Może zwiększyć energię i poprawić koncentrację psychiczną

Przy 85 mg kofeiny na filiżankę yerba mate zawiera mniej kofeiny niż kawa, ale więcej niż filiżanka herbaty. Dlatego, podobnie jak inne pokarmy i napoje zawierające kofeinę, może zwiększyć poziom energii i sprawić, że poczujesz się mniej zmęczony. Kofeina może również wpływać na poziomy pewnych cząsteczek sygnałowych w mózgu, dzięki czemu jest szczególnie korzystna dla skupienia. W kilku badaniach na ludziach zaobserwowano poprawę czujności, krótkotrwałego przypomnienia i czasu reakcji u uczestników, którzy spożywali pojedynczą dawkę zawierającą 37,5–450 mg kofeiny. Dodatkowo ci, którzy regularnie spożywają yerba mate, często zauważają, że poprawia ona czujność jak kawa - ale bez efektów ubocznych. Dzięki zawartości kofeiny yerba mate może pomóc zwiększyć poziom energii i poprawić koncentrację.

Może poprawić wydajność fizyczną

Wiadomo również, że kofeina poprawia skurcze mięśni, zmniejsza zmęczenie i poprawia wyniki sportowe nawet o 5%. Ponieważ yerba mate zawiera umiarkowaną ilość kofeiny, pijący ją mogą spodziewać się podobnych korzyści w zakresie wydolności fizycznej. W jednym badaniu osoby, którym podano jedną 1-gramową kapsułkę zmielonych liści yerba mate tuż przed ćwiczeniami, spalały o 24% więcej tłuszczu podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Większe uzależnienie od tłuszczu jako paliwa podczas ćwiczeń oszczędza rezerwy węglowodanów na momenty o wysokiej intensywności. Może to przełożyć się na lepsze wyniki sportowe. Yerba mate zwiększa zależność organizmu od tłuszczu jako paliwa podczas ćwiczeń. Może również poprawić skurcze mięśni i zmniejszyć zmęczenie, a wszystko to może przyczynić się do lepszej wydajności fizycznej.

Może chronić przed infekcjami

Yerba mate może pomóc w zapobieganiu infekcjom bakterii, pasożytów i grzybów. Jedno z badań wykazało, że duża dawka ekstraktu yerba mate dezaktywowała E. coli, bakterię wywołującą objawy zatrucia pokarmowego, takie jak skurcze żołądka i biegunka. Związki zawarte w yerba mate mogą również zapobiegać rozwojowi Malassezia furfur, grzyba odpowiedzialnego za łuszczenie się skóry, łupież i niektóre wysypki skórne. Wreszcie badania sugerują, że zawarte w nim związki mogą zapewnić pewną ochronę przed pasożytami jelitowymi.