Post

Jak zrobić dobrą Yerba Mate?

Egzotyczna herbata mate z łatwością może stać się ulubionym napojem, do którego każdy z nas będzie chciał wracać zarówno latem, jak i zimą. Aby jednak tak się stało, musimy zadbać o jej odpowiednie przygotowanie.

Jak powstaje herbata mate?

W warunkach naturalnych do 15, a na wyspecjalizowanych plantacjach o wielkości 2 m rośnie rozłożysty krzew - ostrokrzew paragwajski. Każdego roku daje nowe pędy o długości 30-50 cm, które są cięte wraz z liśćmi. Pędy te poddawane są procesowi suszenia w bardzo wysokich temperaturach, całkowicie zmieniając ich strukturę. Następnie gałęzie są kruszone na maszynie do kruszenia, tworząc niejednorodny proszek. Mate (mate lub yerba mate) to napój, który nie jest klasyczną herbatą. Przygotowywany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Dla mieszkańców Brazylii, Argentyny i innych krajów Ameryki Południowej jest to część narodowej tradycji. Wiedzą dokładnie, jak prawidłowo zaparzyć mate.

Tradycje warzenia mate

W czasach kolonialnych każda zamożna argentyńska rodzina miała osobistego sebadora (Cebadores) - osobę, która wiedziała, jak prawidłowo parzyć herbatę mate. Istnieje kilka opcji przygotowania mate: tradycyjna (w tykwie), adaptowana (w zwykłym imbryku), z cukrem i bez cukru, zwykła i bardzo mocna. Radzimy spróbować słodkiego mate i porównać go z klasycznym. Chociaż Argentyńczycy żartują, że mate z dodatkiem cukru jest dla kobiet, dzieci i gringo. Możesz obejść się bez specjalnych naczyń i gotować yerba mate w zwykłym imbryku. Jednak prawdziwa sztuka parzenia mate to idealne proporcje i ścisłe trzymanie się konsystencji. Wtedy napój zachowa swój jasny smak i przydatne substancje. Jeśli kupiłeś kalabę, napełnij ją do połowy suchą herbatą mate, napełnij gorącą wodą i pozostaw na jeden dzień. Po wylaniu zawartości ściany zostaną oczyszczone z naturalnego filmu, a napój nie będzie gorzki.

Klasyczna silna mate

Napełnij kalabę liśćmi herbaty do 2/3. Zakryj pojemnik ręką i kilkakrotnie nim potrząśnij. Duże cząsteczki łodyg i liści osiadają wtedy od spodu i nie zatykają filtra bomilla. Przechyl naczynie tak, aby herbata mate została wylana na jedną ze ścian i część dna była wolna. Do powstałego otworu wlej trochę gorącej wody, ale nie wrzącej wody - wystarczy 80˚C. Woda nie powinna przykrywać, ale nawilżać napar. Dodaj więcej wody. Dzięki temu herbata stopniowo wchłania wilgoć, spęcznieje. Zanurz bok z małymi otworami w naczyniu. Zamknij palcem drugą stronę, aby ograniczyć przepływ powietrza. Delikatnie i powoli wlej gorącą wodę do pojemnika wzdłuż boków bombilli. Jak poprzednio, nie musi to być wrząca woda.

Jak prawidłowo pić tak przygotowaną herbatę mate?

Natychmiast, nie pozwalając jej się długo parzyć i bez mieszania. Jeśli zbyt długo parzyłeś napój lub stał się zbyt chłodny, nalej do niego zbyt gorącej wody. Tę samą porcję można polać wodą jeszcze 7-9 razy, z każdym zaparzeniem smak będzie mięknąć. Jeśli lubisz słabszą mate, dodaj herbaty nie do 2/3 objętości naczynia, ale do około 1/4. Jednak zawsze używaj miękkiej wody filtrowanej i postępuj zgodnie z dwustopniowym podejściem (najpierw trochę wody, a następnie uzupełnij), jest to ważne.

Styl europejski

Jeśli nie masz tradycyjnych przyborów, zaparz mate w zwykłym imbryku:

• Wlej herbatę do imbryka, około 2,5 łyżki na 500 ml.

• Napełnij wodą.

• Pozwól jej się parzyć przez 4-5 minut.

• Przelej do filiżanek przez sitko, aby odfiltrować fusy.

Możesz zrobić koktajl. Zalej mate wodą o temperaturze pokojowej, pozostaw na 10 minut. Dodaj sok lub miód do smaku i pij ze szklanek z liśćmi mięty, cytryną lub wanilią.