Yerba mate - rodzaje, właściwości, sposób parzenia.
Oparty na unikalnej roślinie Yerba Mate, badanej dziś przez czołowych naukowców z całego świata i wykorzystywanej w różnych gałęziach medycyny, napój Mate staje się zdrową alternatywą dla zwykłej herbaty i kawy. Dla Argentyńczyków i innych mieszkańców Ameryki Łacińskiej ten tradycyjny narodowy napój jest symbolem bliskich związków i jest pijany w kręgu rodziny i przyjaciół z tego samego statku.
Czym jest yerba mate?
Mate to napój z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, bliskiego krewnego chińskiego kudina. Rdzenni mieszkańcy Paragwaju, Indianie Keczua i Guarani, wiedzieli o dobroczynnych właściwościach liści ostrokrzewu już w starożytności. Mate jest obecnie najpopularniejszym napojem w Argentynie, Paragwaju i Brazylii i jest uprawiany we wszystkich trzech krajach. Nawet fakt, że w XX wieku Argentyna stała się liderem w Ameryce Łacińskiej w uprawie zwykłej herbaty, nie zmienił sytuacji - wszystkie surowce są eksportowane, a sami Argentyńczycy prawie nie piją herbaty. Mate to napój tonizujący. Zawiera do 1,8% kofeiny (niektórzy eksperci nazywają ją mateiną, analogicznie do kofeiny herbacianej - teiny). Mateina stymuluje zarówno aktywność fizyczną, jak i psychiczną człowieka, ponadto działa łagodnie i nie uzależnia. Ponadto mate jest uważany za przydatną pomoc w zasypianiu. Według ekspertów z Ameryki Południowej herbata paragwajska znacznie zmniejsza objawy depresji, nerwic, zespołów lękowych i reguluje cykl snu. Wielu naukowców zwraca uwagę na immunostymulujące działanie napoju, a nawet nalega na jego stosowanie przez mieszkańców dużych miast.
Właściwości yerba mate
Mata posiada wysoką zawartość witamin. Witamina A pomaga w chorobach zakaźnych, witaminy z grupy B są potrzebne do prawidłowego metabolizmu i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Mate zawiera również alkaloidy, przeciwutleniacze i wiele pierwiastków śladowych. Dodatkowo:
• Tłumi uczucie głodu;
• Usuwa szkodliwe produkty przemiany materii;
• Przywraca zaburzenia metaboliczne, normalizuje wagę;
• Ma łagodne działanie przeczyszczające i moczopędne;
• Koncentruje uwagę, poprawia pamięć, zwiększa wydolność;
• Oczyszcza naczynia krwionośne i krew;
• Obniża poziom cholesterolu;
• Wpływa na libido.
Produkcja
W przeciwieństwie do herbaty mate jest znacznie łatwiejsza w sensie uprawy czy produkcji. Po zakończeniu zbierania pędów produkcja herbaty składa się z 4 etapów:
• Główne suszenie pędów.
• Rozkładanie
• Suszenie.
• Mielenie.
Suszenie pędów jest kluczowym krokiem w produkcji maty, ponieważ roślina bardzo kocha wilgoć i zawiera dużo wody. Suszenie odbywa się w wysokiej temperaturze, ale tutaj bardzo ważne jest, aby nie spalać liści. Pędy i liście mate powinny mieć jednolity jasnozłotozielony kolor po odpowiednim wysuszeniu. W Paragwaju i częściowo w Argentynie surowe liście są wstępnie zrywane z pędów i suszone, podobnie jak herbata, na żelaznych tacach lub tacach nad otwartym ogniem. Jednak w dzisiejszych czasach stosuje się coraz więcej nowoczesnych technologii i nowoczesnych suszarek, podobnych do tych stosowanych w przemyśle herbacianym. Przy przygotowywaniu mate gruboziarnistej (w Urugwaju odmiana ta nazywana jest yerba mate canchada) surowiec przechodzi tylko pierwszy i drugi etap obróbki - jest suszony i grubo miażdżony, często razem z pędami. Przy wytwarzaniu wysokiej jakości mate (w Urugwaju - yerba mate beneficiado) do procesu produkcyjnego dodaje się 3 i 4 etapy. Suszenie w 3 etapach odbywa się zwykle w nowoczesnych piecach high-tech, po czym surowiec jest rozdrabniany do standardu małej herbaty liściastej (BOP). Taka mate odmianowa również powinna mieć jasnozielony kolor, ale jednocześnie nie powinna mieć grubych inkluzji, takich jak fragmenty łodygi i duże liście.
Naczynia do parzenia dla mate
Tradycyjnie mate pije się ze specjalnego dania - tykwy (zwanej też tykwą i tykwą). Obecnie naczynia są produkowane z porcelany, ceramiki, szkła, srebra i różnych gatunków drewna. Mate jest pijany przez metalową rurkę - bombilla. Jedna porcja wystarczy na kilka godzin tradycyjnego picia herbaty. Gotowanie obejmuje etapy
• Napełnij 2/3 pojemnika do zaparzania surowcami.
• Przykryj i potrząśnij, aby wzmocnić liście.
• Przechyl naczynie w poziomie i umieść bombillę.
• Obróć tykwę pionowo i wlej trochę wody, jej temperatura powinna wynosić około 40 °.
• Pozostaw do namoczenia przez 2 minuty, dolać wody 60-80 ° do poziomu naparu, ale nie przykrywać.
Komentarze (0)