Post

Wszystkie tajemnice yerba mate

Yerba jest naturalnym naparem, który przygotowuje się z wykorzystaniem liści ostrokrzewu paragwajskiego. To także napój znany ze swoich nietypowych właściwości – pobudzających, wzmacniających, regulujących oraz oczyszczających. Jego skład zwraca na siebie uwagę ze względu na bogactwo składników odżywczych, dzięki czemu możemy mówić o szczególnie szerokim spektrum jego działania na organizm. Sam ostrokrzew paragwajski, a więc roślina, z której liści i patyczków powstaje susz, jest zaliczany do drzew wiecznie zielonych. W stanie dzikim jego wielkość może imponować osiągając od 20 do 30 metrów. Mamy nim do czynienia jedynie na niewielkim obszarze ograniczonym z jednej strony przez Ocean Atlantycki, z drugiej zaś – przez rzekę Paragwaj. Co ciekawe, choć podejmuje się próby jego uprawiania także w innych miejscach na świecie, efekty są nadal określane mianem mało zachęcających. W ujęciu geograficznym yerba jest uprawiana w Brazylii, Argentynie oraz w Paragwaju. Nie jest to pozbawione znaczenia. Kraj, w którym uprawiana jest yerba przesądza o tym, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia.

Rodzaje yerba mate

Jeśli naszym kryterium jest kraj pochodzenia, możemy mówić o czterech rodzajach yerba mate. Yerba argentyńska jest łagodniejsza w smaku, a jednocześnie grubiej cięta, co sprawia, że charakteryzuje się mniejszą ilością pyłu. Yerba paragwajska jest z kolei rozpoznawana właśnie dlatego, że jej smak można określić mianem dymnego, czy też wędzonego. Jest drobniej cięta i zalecana tym osobom, które zastanawiają się nad tym, jak silne jest jej działanie i w jaki sposób można się o tym najlepiej przekonać. Yerba brazylijska zwraca na siebie uwagę ze względu na charakterystyczną soczystą zieleń, bez trudu wyróżnimy ją na tle innych także dlatego, że jest zmielona na drobną mąkę. Czwartym gatunkiem jest yerba urugwajska, która zaskakuje już choćby dlatego, że wcale nie pochodzi z Urugwaju. Jest jednak dość specyficzna, drobno zmielona, pylista i pozbawiona patyczków, a ponieważ największą popularnością cieszy się właśnie w tym państwie, mu zawdzięcza swoją nazwę.

Oczywiście, wszystkie zaprezentowane tu cechy charakterystyczne należy traktować jako pewne uogólnienie. W każdym wypadku mamy przecież do czynienia z potwierdzającymi regułę wyjątkami. Warto podkreślić więc, że wcale nie mniej popularnym jest ten podział, który akcentuje skład yerba mate. Tu na pierwszy plan wysuwa się yerba klasyczna, a więc taka, która w stu procentach składa się z suszu. W Europie wcale nie mniejszą popularnością cieszy się jednak także yerba z dodatkami, owocowa, ziołowa, owocowo-ziołowa, a nawet z dodatkiem przypraw kuchennych.

Co to właściwie jest?

Nawet, jeśli sami posługujemy się terminem herbata yerba mate, nie zaszkodzi, jeśli przypomnimy sobie, że pojęcie to nie jest ścisłe. W Polsce termin herbata jest dość szeroki i zwykle wykorzystuje się go, aby opisać każdy napój, który parzy się, a następnie pije na ciepło. Tak naprawdę herbatą jest jedynie napar powstający ze zmielonych liści roślin, które posiadają właśnie taką nazwę, tymczasem yerba charakteryzuje się zupełnie innym procesem przygotowania. Przyda nam się tutaj więc nie tylko sam susz, ale również dowolne naczynko, woda, której temperatura nie przekracza osiemdziesięciu stopni oraz bombille. Parzenie nie wymaga wiele czasu i tak naprawdę już po dwóch, trzech minutach ziele jest gotowe do picia. Co ważne, odpowiednio przygotowana yerba może być zalewana kilka razy, w tym celu można przy tym zużyć choćby litr gorącej wody nie obawiając się, że pogorszy to walory smakowe albo właściwości charakterystyczne dla tego napoju.