Post

Czy nastolatki i dzieci mogą pić Yerba Mate

Yerba to Twój chleb powszedni. To napój mocny i podtrzymujący, który doda Ci siły i wytrzymałości. A co jeśli Twoje dziecko jest ciekawe Twojego napoju mocy i wyciąga do Ciebie rękę? A co jeśli Twój nastolatek zamówił przez internet całe opakowanie tego zioła? Czy yerba jest bezpieczna dla każdego?

Zagrożeniem jest...

O pozytywnych właściwościach Yerba Mat napisano już wiele artykułów. Kofeina, powszechnie uważana za substancję szkodliwą dla dzieci, wydaje się być jedynym cieniem na tym zdjęciu. Liście i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego mają wysoką zawartość tego alkaloidu. Ale Jak ta kofeina wpływa na młody organizm?

Współczesne badania naukowe wcale nie demonizują kofeiny:

Dzieci są w stanie metabolizować kofeinę w taki sam sposób jak dorośli. Badania wykazały, że dzieci są w stanie metabolizować kofeinę w umiarkowanych ilościach bez doświadczania jakichkolwiek zmian w ich zdolności koncentracji i aktywności fizycznej. Wrażliwe dzieci mogą doświadczać pobudzenia, niepokoju lub drażliwości, gdy spożywają duże ilości kofeiny.
źródło: http://www.izz.waw.pl/pl/eufic?id=123Kluczem Tutaj użyto sformułowania "umiarkowane ilości". Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, nie należy robić nic więcej niż jest to konieczne.

Kofeina nie jest znana pod jedną nazwą: Kofeina

Zazwyczaj kojarzy się ona z kawą. Jednak zwykła czarna herbata również zawiera sporo kofeiny. W herbacie nazywa się ją teiną, a w yerba-mornee jest to ta sama substancja - kofeina.

Występuje ona również w dużych ilościach w czekoladzie, kakao i coli. Produkty te nie są znane dzieciom, więc nie możemy powiedzieć, że kofeina jest trująca. Dzieciom rodzice nie zabraniają pić herbaty, coca-coli, czy czekoladowych słodyczy. Nie jest to kwestia zdrowia.

Każda rodzina ma swoje własne przekonania żywieniowe, nawyki i świadomość żywieniową. Nie jesteśmy tu po to, aby oceniać jakiekolwiek podejście, a jedynie przedstawić wspólne praktyki i teorie.

Co do tego faktu możemy się wszyscy zgodzić: Kofeina nie jest zalecana w żywieniu dzieci. Nie posiada ona żadnych właściwości zdrowotnych, które byłyby potrzebne rozwijającemu się organizmowi.

Stąd ważne jest, aby zadać sobie następujące pytania:

Dlaczego miałbyś podawać swojemu dziecku yerbę zamiast?

Głównym efektem spożywania kofeiny jest Zachęcenie do Działa na korę mózgową zmniejszając zmęczenie i senność... po co to dziecku :)
Dzieci to w większości przypadków wulkan energii. Dzieci zniszczą Twój dom, jeśli dasz im więcej mocy. Nie zaleca się podawania dzieciom na co dzień kawy, herbaty, yerby i Coca-Coli. Napoje te nie mogą służyć do zaspokojenia podstawowych potrzeb organizmu w zakresie pragnienia i nawodnienia.
Dlaczego warto podawać dzieciom yerbę?

Yerba

Jak to wygląda w praktyce?

Wygląda to tak: Tata wypija trochę yerby, mama wypija trochę yerby. Dziecko wtedy to widzi i krzyczy "Ja też chcę!". Nie krzyczy, bo nie potrafi jeszcze mówić, tylko wyciąga całe ciało w kierunku zalanej tykwy. Co teraz?

Małe dziecko (1-2 lata)

Dziecko nie powinno jeść czekolady, kakao czy czarnej herbaty, jeśli nie wie, jak kofeinę pozyskuje się z innych źródeł. Łatwo jest tak bardzo pobudzić malucha, że nie może zasnąć przez wiele godzin. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:
  1. Nie dasz - będzie płacz . Po pewnym czasie maluch zapomni o yerbie i możesz pozbyć się problemu. Masz pewność, że dziecko nie wypiło nic niebezpiecznego.
  2. Można wypić cały napar i dziecko może wciągać powietrze przez bombillę. Zdrowy mały ssak prawdopodobnie nadal będzie pił wodę, ale tylko w niewielkich ilościach, na które pozwala zdrowy rozsądek.
  3. Można wziąć łyk mocno zalanej yerby. Pierwsze trzy zalania wystarczą, aby wydobyć z niej prawie całą kofeinę. Później staje się ona znikoma. Na to również powinien pozwolić zdrowy rozsądek.

PrzedszkolakPrzeciętny

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat są już narażone na działanie kofeiny w postaci herbaty, czekolady i kakao. Niewielka ilość yerby mu nie zaszkodzi, ale nie jest zalecana!
Możesz dać jej szansę, jeśli Twoje dziecko naprawdę ją lubi. Może jednak nie cieszyć się nią tak bardzo, jak myślisz. Nie będzie mu smakować, więc nie będzie chciał więcej.
Spokojnie wytłumaczysz przedszkolakowi, że to napój z kofeiną, który jest dla dorosłych.

Dziecko w szkoleJuż

Ten młody człowiek nie potrzebuje stymulacji. Nie należy mu podawać więcej kofeiny niż potrzebuje. Możemy też założyć, że jest w tym dobrze zorientowany.
To ważny wiek, by pomóc dziecku w podejmowaniu samodzielnych i mądrych decyzji. Lepiej nauczyć go picia wody bez kofeiny, wody z cytryną, soków owocowych - prostych napojów, które odżywią i nawodnią jego organizm.

Nastolatki

Chcą czuć się jak dorośli, więc piją te same rzeczy co my. Nastolatki mogą być również "bardzo zmęczone" swoim życiem. Są w stanie przekonać Cię, że potrzebują dodatkowej energii. Tak to właśnie wygląda. Nie wiadomo:)

Najgorsze dla nastolatków jest sięganie po sztuczne napoje energetyczne. Zawierają one mieszankę syntetycznych składników, co nie jest dobre dla zdrowia, oraz dużo cukru. Jeśli chce zamienić te chemiczne napoje na yerbicę, zaopatrz go w nią jak najszybciej i jak najwięcej. Będzie wdzięczny za tę pozytywną zmianę w swoim zdrowiu.

Możesz podawać swojemu nastolatkowi kawę, jeśli pozwalasz mu ją pić. W przypadku yerby nie powinieneś mieć żadnych zastrzeżeń. Yerba Mate jest w tej sytuacji zdrowszą opcją, ponieważ dostarczy młodemu organizmowi witamin i minerałów, których tak bardzo potrzebuje.

W tym porównaniu yerba wygrywa. Jest bez wątpienia najzdrowsza. Jest bogata w antyoksydanty i zawiera wiele łatwo przyswajalnych minerałów (m.in. mangan, magnez, potas, cynk oraz kwas foliowy, B2, B3, B5 i B6).

Jak to jest w Ameryce Południowej?

Dzieci mogą zacząć pić yerbę w wieku 3-4 lat w krajach, w których Yerba Mate stała się codziennym napojem każdej rodziny. Należy pamiętać, że dzieciom podaje się słabe yerby. Są to zazwyczaj napary zawierające niewielką ilość lub słabszą mate (lub chimarrao), która z natury oddaje kofeinę powoli i w bardzo małych ilościach.

Nie dziwmy się, gdy w internecie zobaczymy zdjęcia argentyńskich czy urugwajskich dzieci siorbiących mate. Raczej nie piją one "pierwszego naparu" z Pajarito w swoich matach. Dzieci są spostrzegawcze i naśladują dorosłych. Będą też pożądać Yerba Mate od najmłodszych lat.Każdy rodzic dobrze zna swoje dzieci i wie, co jest dla nich najlepsze. Ważne jest, aby nie przekraczać granic. Starszemu dziecku nie zaszkodzi odrobina yerby z rana, ale młodsze dziecko łatwo uzależni się od maksymalnie rozcieńczonej mate. Ważne jest, aby nie podawać kofeiny późno w nocy, ponieważ dzieci będą zbyt pobudzone i mogą nie pozwolić nam spokojnie zasnąć.
_ _ _ _ _
Zdjęcie 1. Nastolatka; źródło: pinterest.com
Zdjęcie 2. Małe dziecko; źródło: pinterest.com
Zdjęcie 3. Dziecko w wieku szkolnym; źródło: pinterest.com
Zdjęcie 4. Zdjęcie 4.
źródło: pinterest. comSprawdź, jaka jest najbardziej kochana Yerba Mate:


CBSe Energia 500g Energetyczna Yerba Mate z Guaraną od CBSe 19,00 zł Taragui Energia 500g Taragui o podwyższonej zawartości kofeiny w liściach 21,00 ZŁ Pajarito Tradicional 1kg Najbardziej lubiany i znany paragwajski klasyk 26,00 zł Amanda Despalada 500g Łagodny smak, dobra wytrzymałość, mało pyłu 23,00 zł 500g CBSe owoce tropikalne Egzotyczne smaki kąpią się w Yerbie. 19,00 zł Rosamonte Con Palo 1kg Rosamonte yerba tradycyjna z gałązkami 26,00 zł La Mejor de FD 250g Paragwajska despalada, mocno przykurzona, mega mocna. 13,00 zł Campesino Katuava Ginseng 500g Z żeń-szeniem, aromatem cytrynowym i katuavą. 20,00 zł Amanda Naranja 500g Łagodny, słodki smak pomarańczy 22,00 zł Mateine Caffeine+ 500g Paragwajski klasyk Yerba Mate wzbogacony o kofeinę 19,00 zł Mate Green Mas Energia 400g Guarana, mango, bez proszku, łagodny w smaku 21,00 zł Meta Mate 23 500g Zielony susz o łagodnym smaku i silnym działaniu. Pakowany próżniowo. 27,00 zł Pajarito Hierbas Naturales 500g Orzeźwiające i smaczne zioła Pajarito są tutaj. 20,00 zł

Komentarze (0)

Zostaw komentarz