Post

Tulsi lub indyjskie dobre zioło

W wielu domach w Indiach i innych krajach można znaleźć doniczkę z rośliną, która wygląda jak małe drzewo figowe. Liście są zwykle jasnozielone, ale czasami mogą stać się ciemnofioletowe. Fioletowe kwiaty rosnące na gałęziach są ułożone w kłosy.

Święta bazylia

Bazylia azjatycka (Ocimum teniflorum) rośnie dziko w południowej Azji i jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Jest używana i znana od tysięcy lat. Według wierzeń ajurwedyjskich jest znana jako "eliksir życia".

Tulsi jest często spożywana w postaci naparu ze względu na swoje uspokajające i kojące działanie. Ma łagodniejszy i bardziej orzeźwiający smak niż jej kuzyn, bazylia pospolita. Lekki i przyjemny aromat sugeruje, że zioło to może być stosowane do inhalacji. Jest to pyszny napar sam w sobie i może być dodawany do innych ziół, herbat lub yerba mate.

Tusi ma właściwości lecznicze

Regularne spożywanie tego zioła ma szerokie działanie, które zostało naukowo udowodnione na organizm. Wyniki badań przeprowadzonych w Indiach i Stanach Zjednoczonych, a także w Chinach, Korei Południowej i innych krajach pokazują, że zioło to ma wiele korzyści zdrowotnych.

Poniżej znajduje się lista publikacji naukowych w języku angielskim na temat Tulsi. Badania te zostały przeprowadzone w ostatnich latach, wraz ze wzrostem zainteresowania ziołolecznictwem i medycyną tradycyjną. Potwierdziło to wiedzę i praktyki, które były znane i stosowane na długo przed powstaniem szpitali w Europie lub pojawieniem się bizonów w Ameryce Północnej. Publikacje naukowe na temat bazylii azjatyckiej

Układ nerwowy

Tulsi regeneruje i wzmacnia komórki nerwowe w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgu, co skutkuje poprawą pamięci, koncentracji i zdolności kojarzenia. Następuje poprawa przepływu informacji w mózgu.

Układ trawienny

Co ciekawe, bazylia azjatycka pomaga odbudować błonę śluzową żołądka, a także neutralizuje kwaśny odczyn. Jej właściwości antyseptyczne mogą pomóc w leczeniu drobnych infekcji bakteryjnych w układzie pokarmowym, takich jak te, które występują, gdy dana osoba zmienia dietę lub się przeprowadza.

Pomaga również zwalczać zgagę, wzdęcia i poprawia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Objawy i skutki stresu: Jak je zmniejszyć

Tulsi hamuje wydzielanie hormonu stresu (kortyzolu) przez nadnercza. Ten kojący efekt pomaga lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym.

Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób cierpiących na nerwicę żołądka.

Układ oddechowy

Ekstrakt z tulsi jest stosowany w ziołowych lekach na przeziębienie i kaszel od wielu lat. Święta bazylia jest nadal dobrą opcją, gdy "coś" sprawia, że czujesz się przygnębiony, mimo że została zastąpiona substancjami o silniejszym działaniu. Wdychanie antyseptycznych właściwości tulsi może być również wykorzystywane do oczyszczania górnych dróg oddechowych. Efekt ten można również wzmocnić stosując mieszankę ziół. Na przykład dodając do mieszanki olejek z pędów sosny i miętę.

Ziołowe środki lecznicze mają wiele zalet

Ziołolecznictwo przeżywa obecnie odrodzenie. W czasach, gdy antybiotyki są powszechnie stosowane, a inne silne leki są podawane w wielu przypadkach bez potrzeby, ważne jest, aby znaleźć alternatywne metody.

Tą drogą jest zbilansowana dieta, aktywny tryb życia i odpowiednia ilość snu. Zioła są doskonałym wsparciem. Są stosowane od wielu lat i wiadomo, że z czasem powoli poprawiają stan. Zioła często działają powoli, ale ich efekty utrzymują się dłużej.

Suszone liście tulsi będą wyglądać następująco


Pamiętaj jednak, że wymienione powyżej efekty są odczuwalne tylko przy regularnym spożywaniu preparatów z tulsi. Nie jest to lekarstwo, ale może być stosowane w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia i wzmocnienia organizmu.

Gdzie mogę kupić bazylię azjatycką?

Tulsi to roślina, która jest używana w Indiach od czasów starożytnych i rośnie w prawie wszystkich domach. Roślina ta jest warta uwagi ze względu na swoje dobroczynne właściwości, a także przyjemny smak i orzeźwiający zapach.

Nasz sklep niedawno dodał suszone liście Tulsi do swojego asortymentu.