Post

Poznaj yerba mate

Wybierając się do sklepu możemy mieć pewność, że wybór napojów pozytywnie nas zaskoczy. Czekają na nas zarówno napoje bez cukru, jak i słodzone i każdy może zdecydować się dokładnie na takie rozwiązanie, które wyda mu się w danym momencie najsmaczniejsze. Wiele osób lubi, zwłaszcza w godzinach porannych, dostarczyć swojemu organizmowi kofeinę. Jest kilka opcji pozwalających na zaspokojenie tej potrzeby, można więc sięgnąć zarówno po kawę, jak i po napój energetyczny. Ostatnie lata to jednak wzrost popularności jeszcze jednego rozwiązania, które jest w stanie skutecznie pobudzić nasz organizm. Rozwiązaniem tym jest yerba mate.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate to określenie suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Największą popularnością cieszą się one w Argentynie, Paragwaju i Urugwaju, od stuleciu są jednak wykorzystywane także w innych państwach Ameryki Południowej. Yerba mate jest tam pita w sposób zbliżony do tego, w jaki na naszym kontynencie pita jest herbata. Co jednak warte podkreślenia, choć mamy do czynienia z napojem pobudzającym, jest to inny rodzaj pobudzenia niż ten, który jest charakterystyczny dla kawy. Yerba mate nie ogranicza się zresztą do właściwości pobudzających. Jest znana także z tego, że wzmacnia i oczyszcza. Jej skład jest zresztą bardzo rozbudowany, co sprawia, że posiada także szereg innych właściwości, które zasługują na uwagę.

Co to za napój?

W Polsce wszystko to, co jest parzone i pite określa się mianem herbaty, warto jednak pamiętać, że mówienie w ten sposób o yerba mate jest pewną nieścisłością. Bardziej prawidłowe byłoby mówienie w tym kontekście o naparze zwłaszcza, że tak naprawdę za herbatę powinno uchodzić tylko to, co powstaje z liści rośliny znanej jako herbata chińska. Yerba jest przygotowywana w całkiem inny sposób, ma też inny niż herbata skład chemiczny oraz właściwości. Na uwagę zasługuje choćby to, że do naczynka sypie się susz nawet do ¾ jego objętości, a całość może być zalewana nawet kilka razy. Także sposób podania różni się od tego, który jest charakterystyczny dla herbaty. Yerba mate jest pita przez rurkę wyposażoną w sitko. Picie jej pierwszy raz może być zresztą nieco zaskakującym doświadczeniem. Napój znacząco różni się w smaku od herbaty i jest zwykle opisywany jako gorzki i ziemisty. Nie ma się jednak czego obawiać, bo z czasem kubki smakowe są w stanie przyzwyczaić się do takiego specyficznego posmaku w pełni go akceptując.

Jak często pić yerba mate?

Nie ma jednej zasady odnoszącej się do picia yerba mate. Wiele osób sięga po ten napój codziennie, zwłaszcza w godzinach porannych, a jego picie urasta do rangi pewnego rytuału tak, jak ma to miejsce w przypadku picia kawy. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej herbaty, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pić ją przez cały dzień trzymając ją choćby w termosie. Możemy także sięgać po nią w momentach osłabienia oraz intensywnego wysiłku, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Yerba mate ma także pewne właściwości prozdrowotne. Nie powinniśmy być zaskoczeni, że sprawdza się znakomicie zarówno przy zatruciach, jak i przy infekcjach.

Jak działa yerba mate?

Yerba często opisywana jest jako napój o licznych wartościach odżywczych i właściwościach prozdrowotnych. Wysoka zawartość kofeiny sprawia, że ma pobudzające działanie, a jednocześnie może stymulować aktywność charakterystyczna dla centralnego układu nerwowego. Na uwagę zasługuje również to, że nie kumuluje się w organizmie, co jest sporym problemem w przypadku kofeiny z klasycznej kawy. Pobudza umysł, a jednocześnie przyczynia się do tego, że lepiej pracują nasze mięśnie.