Post

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Yerba mate i kawa mają bardzo różne smaki i metody przygotowania, ale łączy je więcej, niż mogłoby się wydawać. Oba te napoje oferują korzyści zdrowotne, takie jak składniki odżywcze i przeciwutleniacze, a także poprawiające nastrój i poprawiające koncentrację działanie kofeiny. Jaka jest różnica między yerba mate a kawą?

Co to jest yerba mate?

Yerba mate to herbata ziołowa sporządzona z liści rośliny Ilex paraguariensis. Liście i małe gałązki są zbierane z rośliny i suszone. Jak każdą herbatę, moczy się ją w gorącej wodzie, Ta wyjątkowa herbata ma charakterystyczny smak. Jest popularna w Ameryce Południowej, szczególnie w Argentynie, gdzie wielu ludzi pije ją codziennie z kubka w kształcie tykwy z metalową słomką. Yerba mate jest znana z tego, że jest pełna przeciwutleniaczy i składników odżywczych. To przede wszystkim przeciwutleniacze, takie jak pochodne kawoilu, polifenole i saponiny (które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu). Yerba mate może również chronić cię przed niektórymi rodzajami raka i otyłością.

Ile kofeiny możesz się spodziewać w yerba mate? Filiżanka yerba mate zazwyczaj zawiera około 85 miligramów kofeiny, podczas gdy filiżanka kawy zawiera około 95 miligramów. Oznacza to, że yerba mate zawiera więcej kofeiny niż zwykła czarna herbata, ale mniej niż kawa. Wypicie filiżanki herbaty yerba mate poprawi koncentrację i poprawi nastrój – bez skutków ubocznych.

Jakie są korzyści zdrowotne z picia kawy?

Yerba mate zawiera przeciwutleniacze, ale kawa ma również wiele zalet. Oprócz korzyści płynących z poprawy nastroju i koncentracji badania wykazały, że picie kawy zmniejsza również ryzyko powstawania niektórych nowotworów, chorób, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, oraz poważnych problemów, takich jak otyłość i cukrzyca. Kawa może również pomóc w trawieniu, przyspieszając metabolizm i zwiększając produkcję kwasów żołądkowych. Według niektórych badań picie kawy obniża nawet ogólne ryzyko śmiertelności !

Metody parzenia

Yerba mate jest bardzo łatwa w zaparzeniu - tak jak przy każdej filiżance herbaty liściastej. Pamiętaj, że yerba mate ma silny gorzki smak - bardziej przypomina espresso niż zwykłą parzoną kawę. Podobnie jak w przypadku kawy, wiele osób nie polubi jej smaku za pierwszym razem. Kawa jest znacznie bardziej dostępna na całym świecie i możesz wybierać spośród wielu metod parzenia. Picie kawy pozwala również eksperymentować z pochodzeniem ziaren, stopniami palenia i wszelkiego rodzaju dodatkami.

Yerba Mate vs Kawa: Co wybrać?

Jeśli kochasz herbatę i chcesz spróbować nowego napoju ziołowego, z pewnością yerba mate przypadnie wam do gustu. Yerba mate jest też lepszym wyborem, jeśli kawa wywołuje u ciebie określone skutki uboczne jak choćby ból głowy. Wśród głównych, stymulujących napojów naturalnych (kawa, herbata, guarana), yerba mate jest prawdopodobnie najbardziej kompletnym i zbilansowanym napojem. Dostarcza ważnych składników odżywczych, a także stymulantów i ma różne właściwości zdrowotne. Napój ten jest tradycyjnie stosowany w Ameryce Południowej jako naturalny środek na walkę z różnymi dolegliwościami, w szczególności tymi, które dotyczą głównie układu pokarmowego, ale także ze względu na korzystny wpływ na układ krążenia oraz działanie rodników kontrastowych. Jednym z najciekawszych aspektów związanych z przyjmowaniem tego naparu, jest jego zdolność do wspomagania nas w zrzucaniu zbędnych kilogramów. W rzeczywistości zawiera substancje, które mogą spalać tłuszcz i wspomagać trawienie, dlatego jest uważana za zdrowy napój do walki z otyłością. Co więcej, dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy, yerba mate jest prawdziwym lekarstwem, działającym leczniczo przy zaburzeniach trawienia i reumatyzmie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz