Post

Dlaczego odkładamy na później i jak temu zaradzić?

Podsumowanie

Każdy z nas w pewnym momencie prokrastynuje. Prokrastynacja staje się problemem, gdy staje się codziennym nawykiem. Czy to tylko lenistwo, czy może jest coś więcej w prokrastynacji? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i zwalczyć swój nawyk prokrastynacji.

Nasi doradcy mogą pomóc Ci z więcej wskazówek i technik na tylko ₹99/-.

Spis treści:

    Co to jest prokrastynacja? Dlaczego prokrastynujemy? Wpływ prokrastynacjiZwalczanie prokrastynacjiCzęsto zadawane pytania (FAQ)

Co to jest prokrastynacja?

"Czuję się zmęczony, pozwól mi zrobić to później". "Mam tak wiele na talerzu, pozwól mi przesunąć to na jutro".

Czy powyższe stwierdzenia brzmią dla Ciebie znajomo? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Słowo "prokrastynacja" pochodzi od łacińskiego słowa pro castinus, co oznacza "na jutro". Prokrastynacja nie jest nowym pojęciem. W pewnym momencie życia na pewno zdarzyło Ci się odkładać swoje zadania na jutro. Może to być spowodowane wieloma czynnikami. W niektóre dni możesz nie czuć się wystarczająco zmotywowany. Innym razem, może to być spowodowane tym, że nie chcesz się z tym zmierzyć i łatwiej jest przesunąć sprawy na następny dzień. Podczas gdy zwlekanie z czymś może być pomocne w redukcji stresu i podejmowaniu rozsądnych decyzji, chroniczna prokrastynacja ma negatywne skutki.

Spróbujmy lepiej zrozumieć prokrastynację.

Dlaczego prokrastynujemy?

Na początku możesz powiedzieć, że jesteś po prostu leniwy i masz słabe umiejętności zarządzania czasem. Podczas gdy Twoja produktywność może ucierpieć z powodu braku odpowiedniego zarządzania czasem, prokrastynacja zdarza się bardziej z innych powodów. Oto kilka powodów, dla których możesz być prokrastynowany:

#1 Stres

Możesz mieć wiele zadań każdego dnia, od obowiązków domowych po presję pracy. Odkładanie niektórych zadań na następny dzień może być pomocne, aby uzyskać trochę wolnego czasu. To może sprawić, że poczujesz się mniej spięty. Chociaż chwilowo może to być pomocne, ciągły wzorzec odkładania na później może sprawić, że sprawy przybiorą niekorzystny dla Ciebie obrót.

#2 Strach przed nieznanym

Czy zdarzyło Ci się kiedyś odłożyć rozmowę na później, mimo że wiedziałeś, że jest ona ważna? Najczęściej powodem odwlekania może być nasz strach przed nieznanym; strach przed tym, co wydarzy się w przyszłości.

Obawy przed konsekwencjami, ponowne opowiadanie o tym, jak może potoczyć się rozmowa (lub zadanie), powstrzymuje nas od rzeczywistego wykorzystania czasu na komunikację. Strach napędza cię do unikania robienia tego, ponieważ konsekwencje mogą być niekorzystne (nigdy nie wiesz, dopóki nie spróbujesz).

#3 Perfekcja

Tak, dążenie do perfekcji może cię powstrzymywać. Jeśli opóźniasz wykonanie zadania, ponieważ nie wszystko zaplanowałeś, a może dlatego, że nie wiesz, jak zacząć; Twoja potrzeba doskonałości może odgrywać tu pewną rolę. Strach przed popełnieniem błędów zazwyczaj powoduje, że zwlekasz. Strach powstrzymuje Cię przed wykonaniem zadania, ponieważ "To nie jest takie wspaniałe" i "To nie brzmi tak, jak to sobie wyobrażałem".

#4 Krótkoterminowe nagrody

Częściej zadanie, które musisz wykonać, może przynieść Ci korzyści tylko na dłuższą metę. Może to być utrata wagi, uzyskanie awansu lub podwyżki. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz pracować nad czymś, co da Ci krótkoterminowe szczęście i satysfakcję, niż "marnować czas" na coś, co może Ci się teraz nie przydać. To dlatego przewijanie mediów społecznościowych jest bardziej satysfakcjonujące niż praca nad projektem z terminem realizacji.

#5 Niezdecydowanie

Niezdolność do podjęcia decyzji może powstrzymać Cię przed dokonaniem wyboru. Niezdecydowanie może prowadzić do tego, że będziesz błądzić myślami, ale bez żadnego rozwiązania.

#6 Problemy ze zdrowiem psychicznym

Niektóre choroby, takie jak depresja i zaburzenia takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), mogą utrudniać Ci wykonywanie zadań.

#7 Regulacja emocjonalna

Przytłaczające emocje, takie jak strach, zmartwienia i nerwowość mogą uniemożliwić Ci wykonywanie zadań.

Które z tych powodów powstrzymują Cię przed wykonywaniem zadań i czynności?

Wpływ prokrastynacji

Chroniczna prokrastynacja wywołuje negatywne skutki. Prowadzi do niedotrzymywania terminów, obniżenia wydajności prowadzącego do paniki w ostatniej chwili, otrzymywania negatywnych informacji zwrotnych i krytyki. Może to również zmniejszyć Twoją motywację w przyszłości do kończenia zadań na czas. Brak podejmowania decyzji w odpowiednim czasie może prowadzić do niekorzystnych rezultatów, co tylko pogarsza sytuację.

Prokrastynacja niesie ze sobą różne emocje, takie jak wstyd i poczucie winy. To sprawia, że trudno jest kontynuować realizację zadań, ponieważ te emocje biorą górę. Czasem przyczyną opóźniania zadań mogą być też nieracjonalne wzorce myślenia, takie jak "Powinienem to zrobić perfekcyjnie".

Pokonywanie prokrastynacji

Istnieje wiele sposobów na pokonanie prokrastynacji. Wypróbuj różne strategie i sprawdź, która z nich jest dla ciebie najlepsza.

    Przyznaj się i zaakceptuj: Pierwszym krokiem do pokonania prokrastynacji jest uświadomienie sobie, że się jej oddajesz. Zapisuj, kiedy odkładasz jakieś zadanie na później.
    Zidentyfikuj czynniki wyzwalające: Odnotowanie czynników wyzwalających pomoże Ci zrozumieć przyczynę prokrastynacji. Zapisz swoje czynniki wyzwalające w notatce lub pamiętniku, który jest dla Ciebie dostępny.
    Zajrzyj do środka: Zanurz się w sobie w poszukiwaniu odpowiedzi. Zadaj sobie pytanie: Co sprawia, że odsuwam to zadanie? Czy powód jest wystarczająco ważny? Czy jest coś, czego się boję? Pytania i introspekcja pomogą Ci znaleźć powody opóźnień.
    Skróć to: Duże i wielkie zadania mogą być przytłaczające. Podziel swoje zadania na mniejsze kawałki, które można wykonać w czasie krótszym niż pół godziny. Wykorzystaj technikę Pareto do ustalania priorytetów i zarządzania obciążeniem pracą.
    Wróć do rzeczywistości: Jutro nigdy nie nadejdzie, gdy chodzi o ukończenie długo wymaganej, nudnej pracy. Skup się na tym, co możesz zrobić dzisiaj. Zastosuj strategię "Poniżej 10 minut" i sprawdź, co możesz skończyć w tym czasie.
    Spraw, aby to była zabawa: Użyj swojego kreatywnego soku i znajdź sposób, aby uczynić swoją pracę interesującą. Masz obowiązki do wykonania? Zrób z tego ciekawą grę.
    Odpowiedzialność: Najlepiej pracujesz pod presją? Poproś kogoś, aby trzymał cię za słowo, aby upewnić się, że wykonasz pracę w wyznaczonym terminie. Poproś swojego przyjaciela, aby śledził cię w wyznaczonym terminie. Możecie wspólnie zdecydować, jakie konsekwencje poniesiecie, jeśli nie zastosujecie się do harmonogramu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo ukończenia zadania.

Które z nich zamierzasz wypróbować dzisiaj?

Nikt nie chce zwlekać, ale w końcu wszyscy to robimy. Chroniczna prokrastynacja prowadzi do poczucia winy, obniżenia poczucia własnej wartości i wpływa na wydajność pracy. Prokrastynacja jest jak rzucanie ubrań na krzesło, a później uświadamianie sobie, że stos jest już górą. Aby zmniejszyć tę górę, trzeba ją uporządkować i robić rzeczy po kolei. Sposobem na pokonanie prokrastynacji jest po prostu zrobienie tego!

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Mam napiętą rutynę, która utrudnia mi wykonywanie zadań i prowadzi do prokrastynacji. Jak mogę to przezwyciężyć? A. Napięta rutyna może spowodować, że będziesz przesuwać zadania na następny dzień. Spróbuj zobaczyć, jak możesz podzielić zadanie i wykonać jeden jego aspekt w ciągu 10 minut. Da ci to poczucie spełnienia, ponieważ wykonasz choć część zadania. P. Jak mogę kontrolować swoje emocje, które powodują, że zwlekam? A. Kiedy coś wywołuje negatywne emocje, sprawia, że odsuwasz zadanie na "później". Zamiast stosować niezdrowe sposoby radzenia sobie z nimi, takie jak emocjonalne jedzenie, surfowanie po mediach społecznościowych, spróbuj robić przerwy, wyjść na krótki spacer na zewnątrz itp. To może pomóc ci odświeżyć umysł i uspokoić emocje. P. Jak pokonać lenistwo, które sprawia, że prokrastynuję? A. Lenistwo jest częstym powodem, który podajemy sami sobie, kiedy prokrastynujemy. Zadaj sobie pytanie: Co sprawia, że jestem leniwy? Czy jestem zmęczony? Czy zadanie jest nudne? Czy nie lubię go wykonywać i dlatego odkładam je na później? Praca z ekspertem może pomóc Ci zanurzyć się głębiej i popracować nad źródłem Twojej prokrastynacji.
Tagi: Przyczyny prokrastynacjiRegulacja emocjonalnaStrach przed nieznanymJak pokonać prokrastynacjęIndecyzyjnośćKwestie zdrowia psychicznegoPerfekcjaProkastynacjaKrótkoterminowe nagrodyStresDlaczego prokrastynujemy?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz