yerba mate matero

Jakie wybrać matero (naczynie) do Yerba Mate

Yerba Mate Matero

Matero, to naczynie z którego pijemy mate. Na rynku jest wiele rodzajów, z pośród których możemy przebierać. W tym artykule chciałbym przedstawić Ci, te najpopularniejsze, pokrótce je opisać i przedstawić ewentualne wady bądź zalety.

Jakie matero do Yerba Mate?

Właśnie, to oczywiście zależy od tego jak zamierzamy pić yerbę. Jeśli będzie czymś po co sięgamy „od czasu, do czasu” to nie musimy w matero, wcale inwestować. Nie oszukujmy się, ale jest to tylko naczynie do picia mate. Chociaż niektóre z dostępnych faktycznie wpływają na smak naszego naparu.

Palo Santo

Palo santo, jest jednym z najczęstszych wyborów jeżeli chodzi o matero. W krajach gdzie występuje palo santo, nazywa się je świętym drzewem. Ma ono mieć ponoć moc oczyszczającą, jednak co ma do yerba mate? Pierwszym aspektem, który dodaje do yerby jest z pewnością smak. Żywica palo santo posiada bardzo wyrazisty i mocny zapach, żywica ta jednak po zalaniu yerbą przechodzi do naparu i z początku bardzo mocno można wyczuć jej smak. Oczywiście z czasem żywicy jest coraz mniej i coraz mniej jest wyczuwalny jej smak. Niektórzy przypisują też palo santo właściwości bakteriobójcze, ale czy tak rzeczywiście jest, nie wiadomo. Matero z palo santo są zazwyczaj najdroższe, kosztują ok. 40 – 120zł, często możemy zobaczyć matera okute w metal.


Tykwa – calabaza

To te najczęściej kojarzone z yerbą matero. Wysuszona tykwa, zwana inaczej calabaza – jest stosunkowo tania, jednak wymaga ostrożności. Lepiej nie zostawiać fusów w niej na noc by nam nie przesiąkła, czy nie spleśniała. Większość wymaga przeprowadzenia kurado przed używaniem, czyli usunięcia miąszu ze środka.

Porongo

Zazwyczaj na metalowych nóżkach naczynie z wysuszonego owocu, nie trzeba przeprowadzać kurado, idealne do pracy za biurkiem :>.

Szklane i ceramiczne

Chyba najbardziej oczywiste, tak na prawdę zwykły kubek stylizowany najczęściej na kształt tykwy lub jakiegoś kielicha. Szczególnie ładne są szklane matero, często wykonane w kształcie porongo.

I to chyba większość z dostępnych na rynku mater. Wybór jest spory, a fajnie jest pić yerba mate z czegoś innego niż zwykłego kubka domowego. Jednak warto pamiętać, że w większości nie ma różnicy jakie matero wybierzemy gdyż zwykle na smak ono nie wpływa, a jeśli to bardzo nieznacznie. Jeżeli już kupiłeś matero i zastanawiasz się jak przygotować w nim mate, przeczytaj: Jak parzyć i przygotować yerba mate.Dodaj komentarz