yerba mate bombilla

Jaką wybrać bombillę do yerba mate?

Co to jest bombilla, może od tego zacznijmy. Bombilla jest metalową „słomką”, przez którą pijemy yerba mate, służy ona do zapobiegania dostania się yerba mate do naszych ust. Najczęściej jest to metalowa rurka zakończona dzirukowanym „pojemniczkiem”. Dziś jednak na rynku znajdziemy całą masę przeróżnych typ bombilli, która będzie najlepsza? Czy cena równa się jakości? I czym one się tak właściwie różnią, tego dowiesz się w tym wpisie. Dodatkowo zapraszam do sprawdzenia wpisu odnoście tego jakie matero wybrać.

Rodzaje bombilli

Bambusowa bombilla do yerba mate

Najtańsza bombilla do yerba mate, jaką znajdziemy w sklepach poświęconych yerba mate. Jej wykonanie jest bardzo proste, jest bambusową rurką, która na końcu zawiera otwory filtrujące yerbę. Cechują się tym, że są bardzo łatwo dostępne i tanie, jednak często mogą się zatykać i przepuszczać sporą ilość pyłu.

Bombilla w kształcie łyżeczki

To najbardziej klasyczna bombilla do yerba mate, jaką możemy znaleźć. Długa metalowa rurka posiadająca na końcu, koszyczek skutecznie filtrujący napar. Posiada otwory na górze i na dole koszyczka przez co bardzo rzadko, prawie nigdy się nie zatyka. Jest najbardziej klasycznym wyborem jako „rurka do yerby”.

Bombilla – sprężyna

Kolejną dostępną na rynku bombillą, jest bombilla „sprężynowa” – tak potocznie się ją nazywa. Jest prostą metalową rurką zakończoną właśnie taką sprężynką, przez której zwoje ma przedostawać się napar. Działa bardzo dobrze, przepuszcza małą ilość pyłu i bardzo łatwo się ją czyści.

Bombilla do yerba mate z otwieranym filtrem

W takich bombillach możemy otworzyć filtr – w różnych modelach, sposób otwierania może się różnić, czasem możemy otworzyć koszyczek filtrujący, a w niektórych modelach możemy rozkręcić cały filtr. Wszystko zależy od budowy samego filtru. Takie bombille z pewnością przeznaczone są dla osób, które lubią dbać o swoje rzeczy, dzięki otwieranym filtrze możemy znacznie dokładniej wyczyścić bombillę. Zazwyczaj są trochę droższe od zwykłych bombilli.


Bombilla jednoczęściowa

Bombilla jednoczęściowa to taka, która jest prostą metalową rurką z wycięciami na dolnej części bombilli. Wyglądają bardzo podobnie do bombilli bambusowych i także są jednymi z najtańszych dostępnych rodzajów. Sam taką posiadam i muszę przyznać, że często się zapycha, jednak tylko przy pierwszym zalaniu. Może przepuszczać sporo pyłu.

Bombilla do chimarrao – Bomba

Bomba to bardzo charakterystyczna bombilla, jest znacznie dłuższa i posiada znacząco większy filtr. Stosuje się ją do picia yerba mate, chimarrao – czyli bardzo drobno zmielonej yerba mate, przy której korzystanie z tradycyjnych bombilli mogłoby być uciążliwe.

Materiał wykonania bombilli

To także bardzo ważny aspekt, którego nie można pominąć. Bombille do yerba mate najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, jednak możemy też znaleźć bombille wykonane z alpaki, niklu i innych stopów metali. Wybór stopu może być istotny jeśli posiadasz jakieś alergie, czy źle znosisz kontakt z danym metalem/stopem metali. Znajdziemy także bombille ze złota i srebra, które dodatkowo przez swoje właściwości bakteriobójcze oczyszczają nasz susz i zabijają bakterie. Ceny takich bombilli są jednak bardzo wysokie.

Jak czyścić bombillę? – czyszczenie bombilli

Bombillę, w większości przypadków możemy czyścić tak samo jak każdy inny „sztuciec”. Najczęściej bez problemu można nawet używać detergentów takich jak płyn do mycia naczyń, zawsze lepiej dowiedzieć się czy danemu metalowi/stopowi to nie zaszkodzi.

Warto się także zaopatrzyć w specjalny „czyścik” (wycior) do bombilli, takie bardzo często dostaniemy jako gratis przy zakupie bombilli lub za grosze kupimy go przy okazji zamawiania yerby. Dzięki takiemu czyścikowi, bardzo łatwo oczyścimy bombillę od środka.zarabiaj z sejfik!

Dodaj komentarz