co-to-jest-yerba-mate

Co to jest Yerba Mate – czym jest i jak działa

Yerba Mate co to jest

Yerba mate, w naszym kraju jest coraz bardziej ceniona i zdobywa coraz więcej zwolenników. Niektórzy rezygnują z kawy dla, właśnie yerby. Jednak czym ona tak na prawdę jest?

Yerba mate co to

Yerba jaką znamy i kupujemy, to zmielone i wysuszone liście, łodyżki i patyki ostrokrzewu paragwajskiego. Ostrokrzew paragwajski jest drzewem ostrokrzewowatym, rośnie nawet do 15 metrów i występuje na terenie Ameryki Południowej, głównie w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Argentynie. Napar z yerby pija się głównie dla pobudzenia, które pochodzi z zawartej w roślinie kofeiny. Ile jej dokładnie jest? -Na to pytanie jest bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od rodzaju yerby, od tego z jakiego pochodzi regionu i sposobu przetwarzania (suszenia, selekcjonowania i proporcji). Jednak według statystyk dostępnych w internecie możemy stwierdzić, że około 300 – 500 (do nawet 800)mg/l przy 50g suszu.

Statystyki takie bardzo mało nam mówią, gdyż nie prowadzi się poważnych badań na ten temat. W końcu, każdy przygotowuje yerbę jak chce i jak lubi więc trudno sprawdzić jej „dokładną” zawartość.

Poza pobudzającym efektem yerba posiada szereg innych właściwości, którymi często kierujemy się przy zamianie kawy na yerbę.

Właściwości odchudzające

Temat rzeka można powiedzieć, wiele osób decyduje się na zakup yerby właśnie ze względu na jej właściwości przy odchudzaniu. Czy yerba faktycznie sprawi, że stracimy sporo na wadze? Na ten temat więcej można przeczytać w innym artykule na yerbamate.org.pl yerba mate odchudzanie.

Pozostałe właściwości

Przykładowe pozytywne właściwości yerba mate:

  • przeciwnowotworowe
  • wspomaga przemianę materii
  • przeciwcukrzycowe
  • przeciwzapalne
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • wspomaga koncentracje i umysł

To kilka z przykładów właściwości jakie posiada yerba mate, więcej możecie zobaczyć w wpisie: yerba mate właściwości


Yerba to nie herbata

Często mówimy na yerbę herbata. W rzeczywistości yerba to raczej napar, w ostateczności możemy powiedzieć zioło. Jednak nie jest herbatą, traktujemy najczęściej ją jako coś osobnego mówiąc np. kawa, herbata, yerba mate. Jednak oczywiście to tylko słownictwo, nie bądźmy przewrażliwieni na tym punkcie :).

Często pierwsze spotkanie z yerbą jest nie za ciekawe. Osoby zaczynające pić yerbę smak porównują do „petów zalanych wrzątkiem”. Faktycznie tak jest, tym bardziej jeżeli zaczynamy od np. pajarito.

Więc w skrócie… Yerba mate to ziele pochodzące z Ameryki Południowej, głównie pijane ze względu na działanie pobudzające i wspomagające organizm i umysł. Pijemy je przy użyciu bombilli, która jest niezbędna by susz nie dostawał nam się do ust i matero – te jednak nie jest konieczne.Źródła:
wikipedia.org

Dodaj komentarz