yerba mate kofeina

Yerba mate kofeina – ile kofeiny zawiera yerba mate?

Yerba mate kofeina

Ile kofeiny ma w sobie yerba mate, to pytanie bardzo często pojawia się na forach, czy blogach poświęconych właśnie yerba mate. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, zważywszy na ilość rodzajów yerba mate i indywidualność jeżeli chodzi o jej przygotowywanie. Jednak w tym tekście chciałbym możliwie jak najcelniej odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest kofeina?

Może zacznijmy od podstaw, tak właściwie z czym mamy do czynienia? Kofeinę znaleźć możemy w wielu odmianach roślin, najczęściej jest ona naturalnym pestycydem chroniącym roślinę przed owadami. Jako związek chemiczny, została zdefiniowana w XIX wieku i do dziś wykorzystujemy ją w celu pobudzenia organizmu. Najwięcej jeżeli chodzi o zawartość kofeiny znajdziemy w kawie, herbacie (zależnie od rodzaju herbaty, posiada różną ilość kofeiny), czy właśnie yerba mate.

Działanie i właściwości kofeiny

Podstawowym, zauważalnym działaniem kofeiny jest pobudzenie, które tak na prawdę jest zmniejszonym przez kofeinę odczuciem zmęczenia fizycznego i psychicznego. Kofeina w żaden sposób nas nie pobudza, po prostu zmniejsza nasze odczuwanie zmęczenia. Jednak ostatecznie mamy, czego chcieliśmy – jesteśmy „żywsi”. Poza tym kofeina, stymuluje nasz układ nerwowy oraz przyspiesza metabolizm, przez co jest często obecna w przeróżnych suplementach odchudzających. Warto także pamiętać, że kofeina w nadmiarze może bardzo poważnie zaszkodzić.


Ile kofeiny ma yerba mate

Jak we wstępie pisałem, na to pytanie bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ każda marka/gatunek yerby jest inny i posiada różną zawartość kofeiny. Wiadomo, że yerba mate despalada będzie miała więcej kofeiny niż elaborada itd. Jeżeli nie znasz różnic pomiędzy rodzajami yerby zapraszam do sprawdzenia wpisu odnośnie rodzaje yerba mate. Mimo to jednak udało mi się dojść do dość wiarygodnych wyników i wynika z nich, że stężenie kofeiny w yerba mate to ok. 340 – 370mg/l. Czy to dużo? Otóż, nie jest to duża ilość trochę więcej posiada parzona kawa, a mniej napoje energetyzujące. Jednak ten wynik może w każdym przypadku się różnić, najważniejszymi aspektami są tutaj rodzaj yerby, jak i sposób parzenia yerba mate. Ale jakby nie patrzeć jest to dawka, która śmiało nas pobudzi na cały dzień.

Czy kofeina w yerba mate jest zdrowa?

Bardzo często możemy się spotkać z opiniami, iż kofeina jest szkodliwa, a szczególnie dla naszego układu krążeniowego i serca. Czy to jest prawda, czy yerba mate jest nie zdrowa? Nie koniecznie, bardzo ważnym faktem jest tutaj to, w jaki sposób pijemy yerbę. Nie robimy tego tak jest z kawą, czyli parzymy nowy susz gdy tylko chcemy się napić kawy. Pijąc yerba mate, zasypany susz zwykle starcza nam na cały dzień i dzięki temu nie ma w naszym organizmie takich „skoków kofeinowych” jak w przypadku kawy, czy napojów energetyzujących. Z każdym zalaniem yerba jest coraz słabsza, a to sprawia że zawartość kofeiny w organizmie stopniowo spada i w ten sposób nie rozregulowujemy naszego rytmu serca.Źródła:
wikipedia.org
poyerbani.pl
źródło zdjęcia
Katalog stron

Dodaj komentarz